Uw tweede woning in Frankrijk - fiscaal en samenwonend
UW TWEEDE WONING IN FRANKRIJK- fiscale aspecten bij samenwoners
Het Franse erfrecht en huwelijksvermogensrecht wijken af van het Nederlandse. Het homohuwelijk en het geregistreerd partnerschap zijn in Frankrijk onbekend. In Frankrijk kent men echter een vorm van samenlevingsovereenkomst, de zogeheten PACS. Sinds 2009 bestaat er in Frankrijk wetgeving waardoor een Nederlands geregistreerd partnerschap – ook fiscaal - gelijkgesteld wordt met een PACS. Dit is gunstig want sinds 2007 zijn PACS partners vrijgesteld voor de Franse erfbelasting. Echter een geregistreerd partner (of PACS partner) is niet automatisch erfgenaam onder het Franse recht. Het buiten Frankrijk gesloten homohuwelijk is in Frankrijk wettelijk nog steeds niet erkend al gebeurt dit in de praktijk wel steeds meer. Vanwege het ontbreken van de wettelijke gelijkstelling met een hetero-huwelijk zal ook de homo-echtgenoot niet automatisch erfgenaam zijn en kan de Franse fiscus zich op het standpunt stellen dat de homo-echtgenoot erfbelasting moet betalen volgens het derdentarief (60%).
Het is onduidelijk of samenwonenden met een Nederlandse notariële samenlevingsovereenkomst gelijk gesteld worden met PACS partners. Bij samenwonenden moet ermee rekening worden gehouden dat de langstlevende wordt behandeld als een derde en 60% erfbelasting moet betalen.
Met deze aspecten moet rekening worden gehouden bij het opstellen van testamenten en ook bij de aankoop van een woning in Frankrijk.
Voorbeeld
Jan de Wit en zijn Franse vriendin Cecile le Blanc wonen al meer dan tien jaar samen. Ze hebben in Nederland een notariële samenlevingsovereenkomst gesloten en testamenten opgemaakt waarbij ze elkaar tot enig erfgenaam benoemen. Jan koopt van zijn spaargeld in Frankrijk een vakantiewoning waard € 200.000,-. Enige tijd later overlijdt Jan.
Zijn nalatenschap bedraagt € 900.000,-. Cecile betaalt in Nederland € 47.408,- aan erfbelasting. In Frankrijk betaalt zij € 119.043,- aan erfbelasting, waarvan € 31.989,- kan worden verrekend met Nederlandse erfbelasting. In totaal is verschuldigd € 134.462,-.
Hadden Jan en Cecile een PACS (een Frans samenlevingscontract) gesloten dan was
Cecile in Frankrijk geen erfbelasting verschuldigd geweest. Er hoeft dan geen verrekening met Nederlandse erfbelasting plaats te vinden. In totaal zou dan enkel de Nederlandse erfbelasting van € 47.408,-. verschuldigd zijn. Door een PACS op te maken kan € 87.054,- worden bespaard.
Als het recht van meerdere landen van toepassing is, is het belangrijk om u goed te informeren over onder andere de fiscale aspecten.
Vraag uw EPN notaris om advies.
*tarieven 2011
www.epn-notaris.nl